Otoczenie domku

English

Väktarelund to tradycyjny drewniany szwedzki domek w czerwonym kolorze, położony na skraju lasu nad jeziorem. Sad, miejsce do siedzenia na zewnątrz pod dachem, możliwość grilowania oraz wiele zacisznych miejsc do relaksacji wśród zieleni, w słońcu i cieniu, tworzą najbliższe otoczenie z lasem i łąką w tle. Na podwórzu znajduje sie huśtawka, piaskownica, tor przeszkód, który dzieci mogą same przebudowywać. W wydzielonej szopce są sprzęty do grania w gry sportowe na zewnątrz. Domek oddalony jest o 3 km od miejscowości Horn. Tam też znajduje się najbliższy sklep spożywczy ICA, samoobsługowa stacja benzynowa, kawiarnia, kąpielisko oraz kościół.

Jezioro

Nasz domek jest położony blisko jeziora (80 m) Stångån, które jest opisywane jako jezioro – rzeka. W całej swojej długości od źródła do ujścia ma 202 km. Swój początek bierze w jeziorze Möckeln i płynie na południe do miejscowości Storebra. Tam zmienia kierunek na północny i płynie do jeziora Krön w okolicach Vimmerby gdzie mieszkamy. Krön łączy się z jeziorem Juttern, poczym podąża dalej iprzepływa koło naszego domku Väktarelund zanim wpadnie do Jeziora Åsunden. Nim dotrze do miasta Linköping mija kilka jezior i kończy swój bieg w jeziorze Roxen.

Po Stångån popularne są wyprawy kajakowe zarówno organizowane z przewodnikiem jak i prywatne. Trasa ich przebiega na długości od Krön blisko Vimmerby do jeziora Åsunden. W biurze turystycznym w Vimmerby można otrzymać mapę z zaznaczonymi miejscami do biwakowania i wypoczynku lub możliwościami noclegu w schroniskach.

 

W okolicach domku Stångån ma od 30 do 100 m szerokości i od dwóch do dziesięciu metrów głębokości. Brzeg jest porośnięty szuwarami lub ograniczony skałami i kamieniami. Najczęściej łowioną tu przez nas rybą jest okoń i szczupak.

 

Płynąc łódką na południe jakieś 6 – 7 km docieramy po około 45 minutach do jeziora Juttern. Jest ono w większości od 1 do 1,5km szerokie, 9 km długie i 45m głębokie. Najczęściej łowione tu ryby to szczupak, okoń i sandacz.