Jezioro Opis jeziora

Jezioro gdzie można pływać łódką i łowić ryby


Na tej stronie znajdziesz dokładny opis jeziora, jego rozmiar, informacje o tym jakie ryby można tu łowić, mapki głębokościowe, oraz kilka innych informacji.

Nasz domek jest położony blisko jeziora, które jest opisywane jako jezioro – rzeka. W całej swojej długości od źródła do ujścia ma 202 km. Swój początek bierze w jeziorze Möckeln i płynie na południe do miejscowości Storebro.

Tam zmienia kierunek na północny i płynie do jeziora Krön w okolicach Vimmerby gdzie mieszkamy. Krön łączy się z Jeziorem Juttern, po czym podąża dalej i przepływa koło naszego domku Väktarelund, to miejsce nazywamy Stångån, zanim wpadnie do Jeziora Åsunden. Nim dotrze do miasta Linköping mija kilka jezior i kończy swój bieg w jeziorze Roxen.

Nasz domek leży nad jeziorem, około 50m od brzegu. Jezioro nazywa się Stångån lub Erlången i ma od 30 od 100 metrów szerokości i od 2 do 10 m głebokości.

Przy brzegach jest porośnięte szuwarami lub ograniczone kamieniami lub skałami. Łowi się tu sandacze, szczupaki i okonie.

Płynąc na południe 6 km od domku dociera się do jeziora Juttern. Łódką zajmuje to około 30-45 min gdyż płyniemy pod prąd, z powrotem płynie się już nieco krócej. Juttern jest nieco szersze i głębsze 45 m. Tu także łowi się tu okonie, szczupaki i sandacze.

Po Stångån popularne są wyprawy kajakowe zarówno organizowane z przewodnikiem jak i prywatne. Przebiegają one na długości od Krön blisko Vimmerby do jeziora Åsunden. W biurze turystycznym w Vimmerby można otrzymać mapę z zaznaczonymi miejscami do biwakowania i wypoczynku oraz informację gdzie wypżyczyć kajaki.


Mapki głębokościowe jeziora Stångån i Juttern.

Mapa jeziora w Szwecji

Mapa głębokościowa jeziora w Szwecji